Meie lood

Janar Juhkov stilisti eriala väljakutsetest ja tahkudest 03. mai madleen

"Sa võid pealt stiilne välja näha, aga selle eriala juures pead ka seest stiilne välja nägema. Antud valdkonnale on tähtis ka sinu sisemine MINA. Kui sisemine mina pole stiilne, siis mis tähtsust on sellel ideaalsel stiilsel välimusel. Seega on stiiliõpetuses tähtsad kõik etiketinormid, mida ütled, mida postitad sotsiaalmeediasse, kuidas istud ja astud."

Räägi endast lähemalt. Kuidas on sinu elu stilisti erialaga seotud?

Minu elu on seotud stilistika erialaga väga suures osas. Nimelt olen ma vabakutseline stilist ja osutan stilistiteenuseid omal vabal ajal (nt ajakirjandus, reklaamid, TV showd). Lisaks sellele töötan Kaubamajas moevaldkonna ostujuhina, kus stilistitööd ja stilisti vajalikke omadusi läheb hulgi vaja. Olen lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia moestilisti eriala.

Kuidas oled Tartu Kunstikooliga seotud? Mistõttu soovitaksid noortel just Tartu Kunstikoolis stilisti eriala õppida?

Olen Tartu Kunstikooli nõustamispsühholoogia õppejõud. Eks iga õpilane valib oma kooli ise, kuhu tunneb vajadust sisse astuda. Tartu on aga samas teada-tuntud õppijate linn ja Tartu Kunstikool on täis väga huvitavaid ning üdini positiivselt meelestatud loomingulisi õpilasi. Kool on väike ja kõik vajalik on olemas.

Millised on stilisti võimalused tööturul? Milline võib olla selle eriala tulevik?

Stilisti töö on tegelikult väga suur ja lai. Stilistika ise juba on suur ja lai mõiste, mis koosneb väga paljudest erinevatest tahkudest (nt. etikett, persoonibränding, nõustamispsühholoogia jne). Võimalused tööl tulenevad sellest, mis suuna valid. Igal suunal on omad küljed, mida arendada. Igale erinevale suunale, kuhu hiljem tööle pöördutakse, saaks tegelikult avada eraldi õppeaine, kuna seda õppimist ja materjali on väga palju. Õnneks olen saanud oma tundides õpilastele rääkida võimalikult paljudest erinevatest suundadest. Tööturul võivad stilisti õpilased valida moeajakirjanduse stilistika, reklaami stilistika, TV showde stilistika, teatri stilistika, filmi stilistika, kaubanduse väljapanek, moekabanudse ostujuht, stilistika õppejõud ning lisaks veel kõik moega seotud ettevõtted ja firmad. Neid võib siia lugema jäädagi.

Eks muutuv maailma toob endaga kaasa ka muutused kõigis erialades. Võimalik, et kauges tulevikus on kõik roboti või arvutipõhine aga seda tehnikat peab ikkagi keegi juhatama/juhendama. Inimesed on aga stilistikateenused üles leidnud ja kasutavad seda palju, kui võrrelda kümnete aastate taguse ajaga. Inimesed on saanud teadlikumaks stilistkateenusest. Eks kõik tahavad ju head välja näha, seega kasutatakse stilistikateenuseid igal sammul.

Miks stilistiks õppida?

Kui sulle meeldivad moetrendid, väljakutsed, loomingulisus ja tahad mugavustsoonist välja tulla ning oled kohusetundlik, siis see on just õige eriala.

Räägi endast lähemalt. Kuidas on sinu elu stilisti erialaga seotud?

Miks stilistiks õppida?